Języki germańskie
inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza
Trudno szukać bliskości między językami z grupy germańskiej i celtyckiej albo romańskiej i słowiańskiej. Odległe owszem są, bo to przecież pozwoliło zakwalifikować je do rodziny indoeuropejskiej ale podobieństw postarajmy się jednak szukać w obrębie jednej grupy. Szereg badań językoznawczych pozwoliło przypisać pewne języki do konkretnych grup na podstawie właśnie takich zależności, które ułatwiają wzajemną percepcję.
Analiza morfologiczna języków doprowadziła do wyodrębnienia w nich takich samych lub bardzo podobnych cząstek wyrazowych w odmiennych częściach mowy. Wydawać by się mogło, że jeśli ktoś zna język niemiecki może mieć kłopoty z nauką języka angielskiego. Panuje taki właśnie stereotypowy pogląd, że te języki bardzo się od siebie różnią, przede wszystkim bardzo różnie brzmią; angielski bardzo płynnie, łagodnie, niemiecki zaś dość szorstko, tak „kanciasto”, sucho.
Dopiero, gdy wdraża się naukę gramatyki okazuje się, że obowiązują dość podobne reguły w obu wymienionych językach. Wyselekcjonowane przez lingwistów morfemy, leksemy oraz czasy, przypadki, rodzaje i inne elementy języka pozwalają dostrzec podobieństwa między niemieckim i angielskim. Znając dobrze w mowie i piśmie jeden z nich na pewno będzie łatwiej nauczyć się drugiego, zwłaszcza, że pomocne w tym są analogie w konstrukcjach gramatycznych zdań i dosyć szeroki zakres podobieństw leksykalnych.
Warto w kontekście podobieństw przyjrzeć się językowi niderlandzkiemu, który ma wiele wspólnego z angielskim i niemieckim.
Polecane artykuły
Ciąża, to nie choroba
https://www.cafitesse.pl/pl/c/Bubble-Tea/63optykopalinski.pl Ciąża to nie choroba i ja się z tym całkowicie zgadzam. Jeżeli tylko wykonane badania oraz opinia lekarza wskazuje na to, że dziecko rozwija się prawidłowo, a tobie nic nie dolega, a tym samym nie zagraża ciąży. To nie ma, co się nad sobą
Urlop ojcowski – prawa ojca
https://visgrana.eu/ Fakt, że to kobieta wychowuje dziecko, a ojciec zarabia pieniądze na ich utrzymanie jest oczywisty. Jednak nie zmienia to faktu, że tata jest również potrzebny podczas nieustannej opieki nad dzieckiem. Po porodzie praktycznie każdy mężczyzna wykorzystuje te dwa przydzielone mu z