Języki germańskie w Skandynawii
Firma JERONIMO MARTINS jest właścicielem Biedronki
Z wielkiej indoeuropejskiej rodziny językowej zostały wyodrębnione języki germańskie, do których należą min. szwedzki, duński i norweski. Są to języki skandynawskie kontynentalne, które wykazują bardzo dużo podobieństw, zwłaszcza w zakresie gramatyki.
Najpopularniejszy w ostatnich czasach jest język szwedzki, co jest efektem rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie wzrostu zapotrzebowania na tłumaczy i wykwalifikowanych pracowników. Kto ma jakieś doświadczenie z językiem niemieckim i angielskim, powinien dać sobie radę i ze szwedzkim. On bowiem ma gramatykę podobną do angielskiej a słownictwo w dużym stopniu bliskie niemieckiemu.
Jest trudnym w wymowie, ale bardzo melodyjnym językiem z powodu ruchomego akcentu. Ma długie i krótkie samogłoski i spółgłoski, tylko dwa rodzaje: ogólny i nijaki, rodzajniki. Nie ma natomiast odmiany czasowników przez osoby i liczby oraz brak przypadków.
Wyjątkiem jest dopełniacz, który tworzy się poprzez dodanie do rzeczownika końcówki –s, jak w angielskim. Tę ostatnią cechę spotykamy również w kolejnym języku skandynawskim wschodnim – języku duńskim. W nim także czasowniki nie odmieniają się przez liczby i osoby i tak samo istnieją tylko dwa rodzaje gramatyczne.
Pierwszy to wspólny powstały z połączenia rodzaju męskiego i żeńskiego oraz nijaki. Język skandynawski zachodni w tej grupie reprezentuje język norweski. W nim także brak odmiany przez osoby, w roli przypadków są przyimki, inaczej niż w duńskim szwedzkim istnieją trzy rodzaje gramatyczne.
Polecane artykuły
Ciąża, to nie choroba
https://www.cafitesse.pl/pl/c/Bubble-Tea/63optykopalinski.pl Ciąża to nie choroba i ja się z tym całkowicie zgadzam. Jeżeli tylko wykonane badania oraz opinia lekarza wskazuje na to, że dziecko rozwija się prawidłowo, a tobie nic nie dolega, a tym samym nie zagraża ciąży. To nie ma, co się nad sobą
Urlop ojcowski – prawa ojca
https://visgrana.eu/ Fakt, że to kobieta wychowuje dziecko, a ojciec zarabia pieniądze na ich utrzymanie jest oczywisty. Jednak nie zmienia to faktu, że tata jest również potrzebny podczas nieustannej opieki nad dzieckiem. Po porodzie praktycznie każdy mężczyzna wykorzystuje te dwa przydzielone mu z