Strój łęczycki
reklamówki jednorazowe
Tradycyjny strój łęczycki noszony był na przełomie XIX i XX wieku. Zanik tej mody spowodowany był przede wszystkim dość bliską odległością od Łodzi. Mieszkańcy Łęczycy stopniowo zaczęli przejmować kanony mody miejskiej.
Obecnie strój łęczycki zakładany jest głównie z okazji festynów ludowych. Wśród mężczyzn można było wyróżnić trzy rodzaje strojów. Jeden z nich był roboczy.
Na inną okazję panowie wkładali strój świąteczny. Podczas zwykłego dnia zakładano strój codzienny. Męskim okryciem głowy były czapki, kapelusze, kaszkiety i rogatywki.
Podczas cieplejszych dni noszono kapelusze słomkowe. Koszule przeznaczone na specjalne okazje szyte były z grubszego lnu. Jednakże te najbardziej widoczne elementy koszuli, takie jak np.
kołnierz, wykonane były z lepszej jakości materiału. Spodnie najczęściej miały pasiasty wzór, przy czym dominowały kolory czerwony i zielony. Elementem wyróżniającym w damskim ubiorze był specjalny rodzaj chust.
Wytwarzano je wyłącznie w tym regionie. Każda chusta miała swój własny, unikalny wzór. Damskie koszule były skromne.
Miały nieliczne ozdoby w postaci haftu krzyżykowego.
Polecane artykuły
Ciąża, to nie choroba
https://www.cafitesse.pl/pl/c/Bubble-Tea/63optykopalinski.pl Ciąża to nie choroba i ja się z tym całkowicie zgadzam. Jeżeli tylko wykonane badania oraz opinia lekarza wskazuje na to, że dziecko rozwija się prawidłowo, a tobie nic nie dolega, a tym samym nie zagraża ciąży. To nie ma, co się nad sobą
Urlop ojcowski – prawa ojca
https://visgrana.eu/ Fakt, że to kobieta wychowuje dziecko, a ojciec zarabia pieniądze na ich utrzymanie jest oczywisty. Jednak nie zmienia to faktu, że tata jest również potrzebny podczas nieustannej opieki nad dzieckiem. Po porodzie praktycznie każdy mężczyzna wykorzystuje te dwa przydzielone mu z